Když bývalo XIX. století

Robert Fulton

*14.11.1765 - † 24.2.1815

Robert Fulton byl Američan známý především jako vynálezce parníku. Sice jej nevynalezl, ale byl první, kdo dokázal parník využít komerčně.

Jako mladý snil o tom, že se stane malířem. V jednadvaceti letech (1786) odjel do Anglie na studia. Během praxe se v malířském atelieru Benjamina Westa setkal mimo jiné s Jamesem Rumseyem - inženýrem, který demonstroval plavbu parníku na řece Potomac. Začal také působit jako inženýr a nechal si patentovat řadu strojů. Podle jeho plánů bylo postaveno i několik železničních mostů. Roku 1797 se Fulton přestěhoval z Anglie do Paříže, kde se zabýval především stavbou a vylepšováním vodních kanálů. Začal pracovat i na svém novém projektu, ponorce Nautilus. V roce 1800 přesvědčil Napoleona Bonaparte, aby ho finančně podpořil. O čtyři roky později byl ale projekt pro nepraktičnost zrušen.

Ve Francii se rozhodl postavit parník a vyzkoušet ho na Seině. Napoprvé se sice loď potopila, ale Fulton ji stabilizoval a upravil motor, aby byla 9. srpna 1803 slavnostně vyzkoušena (plula rychlostí 5-6 km/h proti proudu). Aby mohl pokračovat ve své práci (Francie byla tehdy ve válce) se 1806 vrátil do USA a o rok později dokončil práci na kolesovým parníku North River Steamboat (později známý jako Clermont), který se stal prvním komerčně úspěšným parníkem (plul rychlostí asi 8 km/h proti proudu na trati mezi Albany a New Yorkem).

Zdroj: Wikipedia