Když bývalo XIX. století

György Klapka

*7.4.1820 - † 17.5.1892

György Klapka byl maďarský voják.

Klapka se narodil v Temešváru (dnes v Rumunsku). V roce 1838 vstoupil do rakouské armády.

Když vypukla v roce 1848 maďarská revoluce byl ještě nižší důstojník. Vstoupil do povstalecké armády a sloužil v nejrůznějších funkcích. V roce 1849 nahradil Lazara Mészárose, který byl poražen u Košic, a jako generál velící armádnímu sboru měl velký podíl na vítězství v bitvách u Kápolna, Isaszegu, Vacova a u Tekovských Lužan a také u Komárna. Pak byl krátkou dobu ministrem války. Po několika porážkách maďarské armády převzal velení pevnosti Komárno, z níž podnikl řadu úspěšných expedic. Po maďarské kapitulaci u Világoše v srpnu 1849 pokračoval další dva měsíce v obraně Komárna.

Po porážce Klapka žil leta v exilu, nejdříve v Anglii a pak hlavně ve Švýcarsku. V exilu pokračoval všemi prostředky v boji za nezávislost Maďarska.

Po válce roku 1866 (ve které jako pruský generál organizoval maďarský sbor ve Slezsku), bylo Klapkovi povoleno vrátit se do Maďarska. V roce 1867 byl zvolen do maďarské Poslanecké sněmovny. V roce 1877 se pokusil reorganizovat tureckou armády v souvislosti s válkou s Ruskem.

Pro zajímavost: Spisovatel Jerome Klapka Jerome (autor knihy Tři muži ve člunu) převzal jeho jméno.

Zdroj: Wikipedia