Když bývalo XIX. století

Josef Václav Frič

*5.9.1829 - † 14.10.1890

Josef Václav Frič byl český spisovatel, novinář a politik, představitel romantismu. Psal také pod pseudonymem M. Brodský.

Byl synem českého vlastence a advokáta Josefa Františka Friče. Během studia na Akademickém gymnáziu se rozhodl, že bude básníkem.

V roce 1848 byl mluvčím radikálního studentského spolku „Slávie“ a spolu s Josefem Rittigem vedl pražské studenty na barikády. Po potlačení pražského povstání odjel na Slovensko, kde se podílel na organizaci protimaďarského povstání. Po návratu do Prahy založil v roce 1849 s přáteli spolek „Českomoravské bratrstvo“, ale brzy nato byl zatčen za spoluúčast na přípravě májového spiknutí a roku 1851 odsouzen pro velezradu k 18 letům vězení. Trest si odpykával v Komárně. Roku 1854 byl omilostněn.

V roce 1858 byl opět zatčen a o rok později propuštěn pod podmínkou emigrace. Pobýval v Londýně, v Paříži a pak v Berlíně, odkud stále vedl boj proti Rakousku. V 70. letech žil v Budapešti a v Záhřebu, pozvolna však nahlížel, že jeho boj nemá vyhlídky na úspěch a po návratu do Čech roku 1880 se z politického života úplně stáhl a věnoval se pouze literatuře.

Zdroj: Wikepedia