Když bývalo XIX. století

František Ladislav Rieger

*10.12.1818 - † 3.3.1903

František Ladislav Rieger byl český politik, publicista a spoluzakladatel a druhý vůdce Národní strany, později nazývané jako staročeská strana.

Vyrůstal na mlýně a pile, která patřila jeho otci, tam si také poranil ruku a to ho poznamenalo na celý život. Jeho prvním učitelem byl semilský kaplan Karel Hušek, který jej začal učit čtení, psaní a počtům. Mladý Rieger byl velmi inteligentní a bystrý.

Roku 1840 pomáhal organizovat první český ples. Mezi české vlastence se zařadil záhy díky svým básním. Pracoval v Jednotě pro povzbuzení průmyslu v Čechách (spolu s J. Pernerem).

Roku 1842 byl zatčen pro podezření z pomoci polským emigrantům, a to zmařilo jaho další kariéru ve státních službách. Hmotným nedostatkem však netrpěl, žil z výnosu semilského mlýna a dalších statků.

V létech 1848-49 stál v čele českých liberálů, byl členem Národního výboru, později poslancem říšského sněmu. Byl považován za mluvčího českých politiků.

V roce 1853 se oženil s dcerou Františka Palackého Marií.

Roku 1858 začal psát Slovník naučný, jehož první svazek vyšel roku 1859 a jedenáctý (poslední) roku 1874. Jedná se o první českou encyklopedii. V 50. letech 19. století se v Matici české konaly přípravy k vydání této encyklopedie. Její první díl vyšel v roce 1860, brzy se k Riegrovi přidali Jakub Malý, Jan Gebauer a další. Následovaly ještě tři svazky doplňků.

Zdroj: Wikipedia