Když bývalo XIX. století

Henry Temple

*20.10.1784 - † 18.10.1865

Henry Temple, 3. vikomt Palmerston byl britský státník, který po dvě funkční období zastával funkci premiéra.

V různých vládních funkcích působil téměř nepřetržitě od roku 1807 až do své smrti roku 1865. Politickou kariéru zahájil jako člen strany toryů a ukončil ji jako člen strany liberální.

Roku 1830 jej premiér Charles Grey jmenoval ministrem zahraničí. Zajímal se o Východní Evropu. V době řecké osvobozenecké války podporoval Řeky. Od roku 1830 se stala hlavním pilířem jeho politiky v této oblasti obrana Osmanské říše, protože věřil v obnovu Turecka. Jeho hlavními záměry bylo zabránit Rusku, aby ovládlo Bospor a Francie oblasti na Nilu. Poté co se stal roku 1830 premiérem Charles Grey jmenoval jej ministrem zahraničí.

V americké občanské válce stranil otrokářské Konfederaci. Byl oponentem otrokářství, ale zároveň byl nepřítelem Spojených států. Věřil, že rozpad Unie způsobí i rozpad Spojených států a Konfederace se stane odbytištěm britského zboží. Po porážce Konfederace v bitvě u Antietamu odmítl nabídku Napoleona III. uznat Konfederaci, protože považoval vojenskou situaci za nejasnou.

Byl čtvrtým člověkem, nepocházejícím z královského rodu, kterému byla udělena čest státního pohřbu (předtím to byli Isaac Newton, Horatio Nelson a Arthur Wellesley).

Zdroj: Wikipedia